باغ گیاه شناسی تفلیس

باغ گیاه شناسی تفلیس

باغ گیاه شناسی تفلیس : یکی از جاذبه های گردشگری پایتخت گرجستان ، باغ گیاه شناسی تفلیس است و همچنین از مهمترین دیدنی های تفلیس محسوب می شود.

باغ گیاه شناسی تفلیس

باغ گیاه شناسی تفلیس

باغ گیاه شناسی تفلیس در سال ۱۸۴۵ میلادی و جهت بازدید عموم مردم به صورت رسمی بازگشایی شد. قبل از آن این باغ زیبا ، صرفا جهت استفاده شاهان و درباریان گرجستان و خانواده های آنها مورد استفاده قرار می گرفت.

باغ گیاه شناسی تفلیس در پشت مجسمه مادر گرجستان و ناریکالا ( نارین قلعه تفلیس ) واقع شده است. وسعت این باغ ۱۶۱ هکتار می باشد و حدود ۴۰۰۰ گونه گیاهی را در خودش جای داده است.

برای ورود به این باغ زیبا که بدون شک از مهمترین دیدنی های تفلیس به شمار می رود ، دو راه دارید :

دسترسی اول از بالای نارین قلعه تفلیس یا همان ناریکالا است و دسترسی دوم به این باغ راهی است که در منطقه تفلیس قدیم و در پشت مسجد تفلیس واقع شده است که به آبانوتوبانی مشهوره .

باغ گیاه شناسی - تفلیس

باغ گیاه شناسی – تفلیس

قدمت این باغ زیبا ، به حدود سه قرن می رسد ، که در سفرنامه شاردن گردشگر معروف فرانسوی به تفلیس ، اولین بار در سال ۱۶۷۱ میلادی شرح آن گفته شده و از آن با نام باغ سلطنتی یاد شده است.

ظاهرا با توجه به وجود ناریکالا یا نارین قلعه تفلیس در بالای آن ، در گذشته این باغ بعنوان یک تفرجگاه برای شاه و درباری ها و خانواده های آنها مورد استفاده قرار می گرفته است و پس از ترمیم و مرمت آن در قرن نوزدهم میلادی ، در سال ۱۸۴۵ میلادی به روی عموم مردم جهت بازدید بازگشایی شد.

باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی تفلیس در بین سال های ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۴ میلادی گسترش زیادی به سمت غرب پیدا کرد ، و سپس بین سال های ۱۹۳۲ تا ۱۹۵۸ میلادی چنان گسترشی پیدا کرد که قبرستان قدیمی اخوان در مابین این باغ قرار گرفت و در حال حاضر نیز گورهایی در آن مشاهده می شود.

Tbilisi Botanical Garden

مردم تفلیس معتقد هستند که در این محل مکان های سحر آمیز و جادویی وجود دارد ، از جمله آبشار جادویی و یک پل زیبا در بالای آن ، و در ادامه ی آن یک تونل در منطقه ای که مجسمه ی یک مرد سنگی در آن ساخته شده است به چشم می خورد.

آبشار باغ گیاه شناسی

آبشار باغ گیاه شناسی

سعی کنید به صورت گروهی به این منطقه سفر کنید ، و از سفر تنهایی به این باغ زیبا خودداری کنید ،  زیرا با وجود امنیت زیاد در کشور گرجستان به هر حال به صورت جنگلی و خلوت است و البته تا حدودی ترسناک و محیط آن مثل فیلم های ترسناک آمریکایی است.

ولی زیبایی های وصف ناپذیری در باغ گیاه شناسی تفلیس وجود دارد ، که دیدن آن خالی از لطف نیست.

باغ گیاه شناسی تفلیس یکی از محیط های جذاب و بسیار عالی جهت پیاده روی و دوچرخه سواری است و توصیه می کنیم که در ابتدای روز به آن بروید تا وقت و زمان کافی را قبل از تاریک شدن هوا برای دیدن نقاط بیشتری از این باغ داشته باشید.

مورخان قدیمی درباره این باغ نوشته اند که : یک قبرستان قدیمی مسلمانان واقع در اینجا ، چهره های برجسته ای از قفقازی ها در همین باغ به خاک سپرده شده اند. زیرا ناریکالا مدت ها در سیطره مسلمانان عرب و ایرانی قرار داشته است.

باغ گیاه شناسی در تفلیس

باغ گیاه شناسی در تفلیس

ساعات کاری باغ گیاه شناسی تفلیس :

هر روز از ساعت ۹ الی ۱۸:۳۰ به وقت تفلیس پذیرای عموم مردم و گردشگران خارجی است.

شماره تلفن دفتر باغ : ۲۷۲۴۳۰۶ – ۳۲ – ۹۹۵+

هزینه بلیط ورودی باغ گیاه شناسی تفلیس : برای هر نفر یک لاری بایستی بلیط تهیه شود.

  نظرات