لذیذترین و خوشمزه ترین غذاهای گرجی (قسمت اول)

می دانید که گرجستان از نظر فرهنگی شباهت بسیار زیادی به ایران دارد و این نیز در خوراکی های آن صدق می کند.

از آنجائی که از قسمتهای مهم یک سفر خوب خوردن غذاهای خوشمزه یک فرهنگ و اقلیم جدید است، توصیه میکنیم در این پست با ما همراه باشید، در اینجا که قسمت اول معرفی لذیذترین غذاهای گرجی است قصد داریم غذاهائی را به شما معرفی کنیم که بسیار لذیذ هستند، همانهائی که آب از دهانتان راه می اندازند!

 

به شما توصیه می کنیم اگر قصد سفر به گرجستان را دارید یا در حال حاضر در گرجستان هستید، حتماً به همراه خانواده برای خوردن این غذاهای خوشمزه وقت صرف کنید. ترکیب غذاهای گرجی با نوشیدنی های اصیل گرجستان طعم متفاوتی از غذا را برای شما فراهم می آورد .

 

۱- خینکالی

خینکالی را شاید بتوان از معروف ترین غذاهای گرجستان نامید، تقریباً غیر ممکن است که شما به یک رستوران گرجی بروید و بروی میزی خینکالی را مشاهده ننمائید. این غذا بصورت یک خمیر بغچه ای مانند است که درون آن را گوشت و یا دیگر مواد نظیر پنیر تشکیل داده است و البته انواع مدلهای مختلفی از آن را می توانید مشاهده و میل نمائید و البته درون آن نیز آب وجود دارد که در ابتدای خوردن می بایست فکری برای آب درون خینکالی بنمائید. این غذا، بسیار سالم و خوشمزه بوده و همچنین در زمره ی غذاهای بسیار ارزان گرجستان قرار دارد. پیشنهاد ما این است که زمانی که به یک رستوران گرجی می روید، حتماً تعدادی خینکالی سفارش داده و از خوردن آن لذت ببرید.

عکس از خینکالی، غذای محبوب گرجی ها

خینکالی

 

۲- خاچاپوری

خاچاپوری را نیز می توان از غذاها و میان وعده های بسیار معروف گرجستان نام برد. نان خمیری شکلی که محتویات آن را روغن و مقدار زیادی پنیر تشکیل داده است . صرف این غذا را نیز به شما توصیه بسیار توصیه می کنیم، با اینکه محتویات این غذا بسیار ساده است و چیزی بیش از نان، تخم مرغ، پنیر و روغن نیست اما بسیار خوشمزه است و گرجی ها نیز وابستگی بسیاری به این غذا دارند.

 

 

عکس از غذای خاچاپوری

خاچاپوری

 

عکس از غذای خاچاپوری 2

عکس خاچاپوری

 

۳- اوجاخوری

اوجاخوری از غذاهای واقعاً لذیذ گرجی است که صرف آن را به همگی شما توصیه میکنیم . این غذای لذیذ ترکیبی از گوشت، سبزیجات، سیب زمینی، گوجه و پیاز است که بصورت سرخ شده طبخ می شود و در ظروف مخصوص گرجی سرو می شود که اکثراً آن را با به همراه نان گرجی و سس کچاب میخورند. توصیه سام جورجیا این است که خوردن اوجاخوری را به هیج وجه فراموش ننمائید. این غذا بسیار خوشمزه و پرطرفدار بوده و صرف این غذا با نوشیدنی های غیرالکلی نظیر لیموناد بسیار توصیه می شود.

عکس از اوجاخوری

اوجاخوری، غذای بسیار لذیذ گرجی!

 

 

۴- چاناخی

این غذا نیز از ترکیب گوشت گوسفند، بادمجان، سیر و گوجه تشکیل شده و به دلیل ادویه های متفاوتی که در آن استفاده می شود طعم بسیار خوشی را دارد، فقط باید زرنگ باشید و آنقدر نخورید که نتوانید دیگر غذاهای خوشمزه ی گرجی را تست کنید !

عکس از چاناخی

چاناخی

 

۵- شیشلیک

بله، درست است! گرجی ها نیز همانند ما ایرانی ها این غذا را دارند. این غذای خوشمزه از تکه های گوشت بره تهیه شده اما بسته به فرهنگ و مذهب منطقه، ممکن است در طبخ آن بجای گوشت گوسفند از گوشت خوک یا گاو نیز استفاده نمایند. این غذا نیز در گرجستان و در میان گردشگرانی که به گرجستان سفر می کنند بسیار خوشایند است پس شیشلیک را فراموش نکنید!

عکس از شیشلیک

شیشلیک

 

عکس از شیشلیک 2

شیشلیک

 

در قسمت بعدی نیز تعداد دیگری از غذاهای پرطرفدار گرجی را به شما معرفی می نمائیم.

در صورت نیاز به مشاوره در خصوص رستورانهای تفلیس و گرجستان نیز می توانید با کارشناسان سام جورجیا از طریق این قسمت در تماس باشید .

  نظرات