افق پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

افق پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا چگونه است؟ آیا پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا محقق می شود؟ این قبیل سوالات بیشتر در ذهن اشخاصی نقش می بندد ، که در حال برنامه ریزی جهت مهاجرت به گرجستان هستند.

در حال حاضر که اخذ ویزای شنگن برای اتباع ایرانی از داخل خاک ایران تا حدودی مشکل شده است ، اقدام از طریق کشور دیگری می تواند شاید تا حدودی موفقیت آمیز باشد. همچنین پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا ، و امتیازاتی که این کشور از این طریق به دست می آورد برای آن دسته از افرادی نیز که از قبل به این کشور مهاجرت کرده اند و همچنین برای مردم بومی گرجی هم حائز اهمیت است.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

از زمان صحبت درباره برداشته شدن ویزای شنگن برای اتباع گرجستان تا زمانی که این موضوع در ۲۸ مارس ۲۰۱۷ میلادی به وقوع پیوست ، نزدیک به ۵ سال طول کشید و در حال حاضر اتباع گرجستان با در دست داشتن پاسپورت گرجی و بدون نیاز به اخذ ویزا می توانند در هر ۱۸۰ روز ، ۹۰ روز در خاک کشورهای اروپایی باشند.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا ، و قراردادها و برنامه ریزی های آن به گزارش سام جورجیا ، برای سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه ریزی شده است ، هر چند که معتقدیم هنوز کشور گرجستان به برخی از استانداردهای ورود به اتحادیه اروپا نزدیک نشده است ولی کشورهای اروپایی به منطقه استراتژیک قفقاز به خصوص گرجستان برای ترانزیت کالاهای خودشان به آسیا نیاز مبرم دارند.

بنابراین با اینکه یکی از شروط پیوستن کشوری به اتحادیه اروپا نداشتن مناقشه مرزی با همسایگانش است ولی در عمل می بینیم که کشور قدرتمند روسیه که همسایه شمالی گرجستان محسوب می شود ، حدود ۲۰ درصد از خاک این کشور ( مناطق اوستیا و آبخازیا ) را در سال ۲۰۰۸ میلادی و با استفاده از زور جدا کرد تا همچنان مناقشات مرزی گرجستان و روسیه ادامه داشته باشد.

از دید کارشناسان چنین مناقشات مرزی گرجستان با روسیه و همچنین مخالفت شدید روسیه با کشیده شدن مرزهای اروپا به نزدیکی خودش ، این سد بزرگ جلوی پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا وجود دارد.

به گزارش سام جورجیا و بررسی کارشناسان ما ، درست است که شاید این موضوع مهمی در جلوی گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا باشد ولی از طرف دیگر ، گرجستان در رعایت سایر استانداردها و معیارهای پیوستن به این اتحادیه بسیار قوی عمل کرده ، به طوری که ممکن است مشکل مناقشات مرزی با همسایگان را خنثی کند.

از جمله رعایت کلیه استانداردها و موازین حقوق بشری که اروپا وضع کرده است از جمله : نداشتن حکم اعدام – آزادی فرقه ها و مذاهب و ……

از طرف دیگر گرجستان در سیاست هایش تمایل زیادی به سمت غرب دارد و همچنین عضو ناظر ناتو و اتحادیه اروپا است و در جنگ های ناتو در عراق و افغانستان با غرب همکاری نزدیکی داشت.

همچنین گرجستان با هزینه های هنگفت و البته دریافت بسته های کمک مالی از اروپا و ایالات متحده آمریکا، زیر ساخت های قدیمی ، تفلیس پایتخت گرجستان و سایر شهرهای بزرگ این کشور را با سرعت زیادی ، در حال بازسازی دارد.

همچنین با روابط تجاری بسیار نزدیک گرجستان با اتحادیه اروپا و آمریکا از جمله برداشته شدن تعرفه گمرکی کالاهای تولیدی در گرجستان برای صادرات به اروپا ، و همچنین بیش از ۴ سال عضویت گرجستان در سازمان تجارت جهانی ، به نظر می رسد که فاکتورهای مثبت پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا به فاکتورهای منفی عدم پیوستن بسیار می چربد.

عوامل دیگر پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

برگزیت انگلستان از اتحادیه اروپا تا حدودی باعث تضعیف موقعیت اروپایی ها شد ، و بیشتر کارشناسان سیاسی با برگزیت انگلستان از اروپا اعلام کردن که فروپاشی این اتحادیه نزدیک است.

ولی آلمان و فرانسه که دو قدرت برتر این اتحادیه و از جمله موسس های آن به شمار می روند ، برای جلوگیری از فروپاشی اتحادیه اروپا به فکر گرفتن اعضای جدید برای آن هستند که تا حدودی بتوانند ، تاثیر گذاری و قدرت از بین رفته را بازسازی کنند.

در این بین به سراغ کشورهایی رفتند که از نظر استراتژیک بودن بتوانند خواسته های اتحادیه اروپا را برآورده کنند. کشورهای گرجستان و اوکراین کشورهایی هستند که بیشترین رشد اقتصادی را از صنعت توریسم و گردشگری نصیب خودشان کرده اند و رفته رفته وضعیت خوبی را پیدا می کنند.

بنابراین این وضعیت و موقعیت خوب و استراتژیک این دو کشور و همچنین از طرفی روی پای خودشان ایستادن از لحاظ مالی و اقتصادی رفته رفته نظر اروپایی ها را به خودشان جلب کردند تا شاید با عضویت آنها در اتحادیه اروپا ، جانی دوباره به این اتحادیه دمیده شود و تا حدودی برگزیت انگلیس به دست فراموشی سپرده شود.

پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ، کشورهای شرقی این اتحادیه از جمله لهستان و مجارستان به وضعیت پناهندگان این کشور اعتراض کردند و تهدید به خروج از اتحادیه اروپا کردند ، و اعلام کردن که سهم کشورهای شرقی این اتحادیه در پذیرش خیل عظیمی از پناهندگان آواره از سهم کشورهای غربی اتحادیه اروپا بیشتر است.

ولی یکی از مهمترین دلایل تنش جاری بین شرق و غرب اروپا ، مساله خروج یا برگزیت انگلستان از اروپا بود که برخی از کشورهای دیگر عضو را نگران وضعیت مالی آینده اروپا می کرد. ولی با دوراندیشی فرانسه و آلمان تا حدودی مشکلات اروپا فروکش کرد و با ورود اعضای جدید این اتحادیه تب خروج از اتحادیه اروپا کمرنگ تر خواهد شد.

هر چند تا بررسی پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا حدود سه سالی زمان نیاز است ، ولی به اعتقاد کارشناس های سام جورجیا با وجود موانع در راه پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا ، در نهایت این کشور موفق به این امر خواهد شد ، کما اینکه شاهد آن بوده ایم که موفق به برداشتن ویزای منطقه شنگن برای اتباع خودش شد در صورتی که کشورهای بزرگ منطقه مثل : روسیه و ترکیه با وجود چندین سال تقاضای مستمر در این زمینه موفق به این مهم نشدند.

امیدواریم از این تحلیل و مقاله درباره پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا و چالش های پیش روی این کشور استفاده لازم را برده باشید ولی در آخر هم تاکید داریم که این مقاله تنها تحلیل و بررسی کارشناس های شرکت سام جورجیا می باشد و لزوما هیچ صد در صدی در این زمینه وجود ندارد.

  نظرات