نشان ملی گرجستان

نشان ملی گرجستان

نشان ملی گرجستان : برای اولین بار بود که در یکم اکتبر ۲۰۰۴ میلادی ، نشان ملی گرجستان که در تصویر زیر آمده است ، بعنوان نشان ملی این کشور برگزیده شد.

نشان ملی گرجستان تا حدود بسیار زیادی از نشان سلطنتی باگراتیونی ، که سومین و آخرین سلسله حکومتی در گرجستان بودند تاثیر گرفته است.

نشان ملی گرجستان

نشان ملی گرجستان

باگراتیونی ها ، از سده های میانه تا اوایل سده نوزدهم میلادی بر گرجستان حکومت می کردند. باگراتیونی ها بعنوان کهن ترین دودمان پادشاهی مسیحی جهان شناخته می شوند.

در وسط نشان ملی گرجستان شخصی سوار بر اسب در حال مبارزه با یک اژدها می باشد که بر سر نیزه وی یک علامت صلیب مشاهده می شود. این فرد یک قدیس بزرگ در گرجستان می باشد که به نام جرجیس مقدس یا جورج قدیس که در گرجستان به گیورگی مقدس مشهور است.

درباره جورج مقدس اطلاعات تاریخی دقیقی در دست نیست زیرا چندین قرن قبل از ظهور اسلام می زیسته است و تصویر وی در نشان ملی فدراسیون روسیه نیز وجود دارد ، زیرا گرجستان و روسیه هر دو دارای یک دین و مذهب می باشند و هر دو کشور مسیحی ارتدکس هستند.

تا قبل از سال ۲۰۰۴ میلادی اولین نشان ملی گرجستان ، که در تصویر زیر گنجانده شده است ،به جای جورج مقدس از امیران قهرمان ملی گرجستان در برابر اشغالگری حکومت تزاری روسیه استفاده می شد ، ولی در سال ۲۰۰۴ میلادی به نشان جدی تغییر کرد.

نشان ملی گرجستان قبل از سال 2004

نشان ملی گرجستان قبل از سال ۲۰۰۴

شعار ملی گرجستان

در نشان ملی گرجستان یک نور زرد رنگی بر چهره جورج قدیس قرار گرفته است که نشان از مقدس بودن وی می باشد ، همچنین در زیر نشان ملی جمله گرجی ძალა ერთობაშია (دزالا ارتوباشیا) نوشته شده است که همان شعار ملی گرجستان می باشد و معنی آن این است : ” نیرو در همبستگی است “

این شعار ملی گرجستان واقعا در میان گرجی ها هم وجود دارد ، زیرا اتحاد بسیار خوبی با هم دارند و با اینکه جمعیت کمی در گرجستان زندگی می کنند ولی در طول تاریخ ، مورخان همواره از اتحاد و رشادت های گرجی ها در برابر ارتش عرب ها ، ایرانی ها ، عثمانی ها و روسها گفته اند که بارها این کشور را مورد تاخت و تاز خودشان قرار داده بودند.

امیدواریم که این مطلب درباره نشان ملی گرجستان مورد توجه و استفاده همه شما عزیزان قرار گرفته باشد. ما را از نظرات و رهنمودهای خودتان بهره مند سازید. با تشکر.

  نظرات